Einstein sétál

Einstein szinte minden nap sétált Princeton környékén, mialatt a legbonyolultabb elméleteire talált megoldást. A legtöbbször én sétálva telefonálok, mert ülve egyszerűen nem megy, nem tudok koncentrálni. 

A napi rendszerességgel végzett 20-30 perc séta testünk egészségére gyakorolt hatását szerintem mindenki ismeri. Karbantartja a szívet, jó az érrendszernek, friss levegőhöz juttatja az agyat. A mozgás közben felszabaduló endorfinok és a dopamin javítják a hangulatunkat. Érdemes tudni, hogy séta közben az agyi eredetű növekedési faktor nevű fehérje termelődik, mely az idegrendszer megfelelő működését támogatja és segít az agyi plaszticitásban. Ez a fehérje segít megelőzni az agysejtek pusztulását, serkenti az új idegsejtek születését és a meglévők közötti kapcsolatok létrejöttét.

De tudja-e mindenki, hogy a sétának milyen pozitív hatása van a gondolkodásunkra és a mentális egészségünkre?

Nézzük a legfontosabb hatásokat:

  1. A séta közben tapasztalt ritmikus mozgás segít összehangolni az agy két féltekéjét, ami fokozza a kreatív problémamegoldást.
  2. Amikor sétálunk, az agyunk egyfajta „diffúz” gondolkodási módba kapcsol, ahol a gondolatok szabadabban áramlanak.
  3. Ez az állapot lehetővé teszi a tudatalatti számára, hogy olyan összefüggéseket találjon, amelyeket az íróasztalnál ülve nem vennénk észre.
  4. A mozgás serkenti a neuroplaszticitást, segítve az agyat az új információk hatékonyabb feldolgozásában.
  5. A séta kiváló formája a mozgásos meditációnak, amely segít lecsendesíteni a belső zajt, meghallani belső hangunkat.
  6. A természetben végzett séta csökkenti a mentális fáradtságot és frissíti a figyelmet.
  7. Tudományosan bizonyított, hogy a gyaloglás növeli a hippocampus méretét, ami a hosszú távú memória központja.
  8. Sok filozófus és tudós szerint a legjobb ötletek nem az erőfeszítés, hanem a „nem-cselekvés” állapotában, séta közben érkeznek.
  1. Az intuíció hangja felerősödik, amikor a test mozgásban van, de az elme nincs konkrét feladatra kényszerítve.
  2. A séta megszabadít a digitális zavaró tényezőktől, teret adva a mély önreflexiónak.
  3. A ritmikus léptek segítenek az érzelmi önszabályozásban, így higgadtabb döntéseket tudunk hozni.
  4. A vizuális ingerek változása sétálás közben stimulálja az agy asszociatív területeit.
  5. A „vándorló elme” állapota séta közben segít a jövőbeli tervek és célok vizualizációjában.
  6. A séta csökkenti a stresszhormonok (pl. kortizol) szintjét, amelyek egyébként gátolnák a logikus gondolkodást.
  7. Sokak számára a séta egyfajta mentális „lomtalanítás”, ahol a felesleges gondolatok egyszerűen elpárolognak.
  8. A mozgás közbeni oxigénellátás javulása azonnal élesíti a fókuszt és a kognitív kontrollt.
  9. Az intuíció és a logika közötti híd a séta alatti nyugodt, mégis éber állapotban épül ki a leggyorsabban.
  10. Nem véletlen, hogy az ókori peripatetikus iskola tanítványai is sétálva vitatták meg a világ nagy kérdéseit.

Azt is mondhatnám, hogy a séta a legegyszerűbb eszköz arra, hogy az agyunkat „újrindítsuk”, a fejünkben kavargó tömérdek információt rendszerezzük és visszataláljunk a belső egyensúlyunkhoz.

Arra biztatlak bennetek, hogy sétáljatok többet! Problémamegoldásnál javasolják, hogy ha nem jön a megfelelő megoldás, akkor tegyük félre egy időre. Pszichés nyomás alatt, sietősen, erőltetve biztosan nem fogjuk meghallani a megfelelő válaszokat. Na ilyenkor gyerünk egy sétára, akár munka közben is. (Mert ugye a főnök is a legjobb megoldást várja tőlünk.) Többször tapasztaltam már én is, hogy mozgás közben a „semmiből” tört elő egy jó megoldás. Biztosan állíthatom, hogy a séta gondolkodásunkra gyakorolt jótékony hatása működik. 

Gyerünk, mozgásra fel!

Hasonló cikkek

Vezetési blog

Einstein sétál

Einstein szinte minden nap sétált Princeton környékén, mialatt a legbonyolultabb elméleteire talált megoldást. A legtöbbször én sétálva telefonálok, mert ülve egyszerűen nem megy, nem tudok

Vezetési blog

A felkiáltójel

Nekem van egy piros felkiáltójelem. A belső jelzőrendszerem lámpája, mely mindig felvillan, ha valamire figyelmeztetni akar.  Érdekes a működése, mert akkor is világít, ha valami

Vezetési blog

Vezetői példamutatás

Mikor osztályvezető voltam egy hipermarketben, az volt a mondásom beosztottaimnak, hogy „senki nem dolgozhat kevesebbet, mint én”. Az osztályom alkalmazottai tényleg sokat dolgoztak, mert ezt

Vezetési blog

Tisztelet kifejezése

Véleményem szerint a vezető egyik legfontosabb alapértéke és erénye a tisztelet kifejezése. A bizalom egyik alapkövének is nevezhetném.  De hogyan fejezzük ki tiszteletünket a másik

Értesülj első kézből!

Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.